hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Jaana Minkkinen

Salokylän koulunjohtaja
 040 535 1088

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Anu Koistinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
anu.koistinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koronarajoitusten purkaminen aloitetaan vähitellen

Koronarajoitusten purkaminen aloitetaan vähitellen

Kunnan palvelunumerosta 050 476 8363 voi edelleen kysyä Ikäihmisten asiointiapua. Yli 70-vuotiaiden suositellaan jatkossakin välttävän fyysisiä kontakteja mahdollisuuksien mukaan.

Hallitus linjasi neuvottelussaan sunnuntaina 3. toukokuuta ja maanantaina 4. toukokuuta toimintasuunnitelmasta koronakriisin hallinnan hybridistrategiaksi sekä viruksen aiheuttamien rajoitusten vaiheittaisesta purkamisesta.

Hallituksen toimilla on pyritty ja pyritään estämään viruksen leviämistä yhteiskunnassa, turvaamaan terveydenhuollon kantokyky ja suojelemaan erityisesti riskiryhmiin kuuluvia ihmisiä.

Hybridistrategia tarkoittaa, että laajamittaisista rajoitustoimista siirrytään hallitusti aiempaa kohdennetumpiin toimenpiteisiin.

Peruskoulussa palataan lähiopetukseen 14. toukokuuta alkaen. Opetusta koskevat tiedote lähetetään vanhemmille ja se on luettavissa myös kunnan verkkosivuilla.

Myös esioppilaat palaavat lähiopetukseen 14. toukokuuta alkaen ja pienempien lasten osalta paluu päiväkotiin ja perhepäivähoitoon on suositeltavaa.

Vapaa-aikapalveluiden osalta kunnan ulkoliikuntapaikat ja niiden pukukopit ovat käytettävissä 14.toukokuuta alkaen. Ulkoliikunta-alueilla voimassa ovat kokoontumisrajoitukset. Kesäkuun1.päivä alkaen kokoontumisrajoitus on 50 henkilöä. Sisäliikuntapaikkojen ja nuorisotilojen avaamisesta tiedotamme myöhemmin erikseen.

Liperin kunnan palvelupiste on suljettu toistaiseksi. Viraston aulassa on nähtävillä kunnan virallinen ilmoitustaulu. Tiedotamme viraston aukeamisesta myöhemmin erikseen.

Kunnan palvelunumerosta 050 476 8363 voi edelleen kysyä Ikäihmisten asiointiapua. Yli 70-vuotiaiden suositellaan jatkossakin välttävän fyysisiä kontakteja mahdollisuuksien mukaan. Valtioneuvosto korostaa riskiryhmään kuuluvien omaa harkintaa toimintaohjetta noudatettaessa.

Liperin logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute