hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Sanna Rissanen

Erityisluokanopettaja/koulunjohtaja
 040 568 4083
sanna.rissanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Maarit Nummila

Apulaisrehtori
 050 353 6691
maarit.nummila@edu.liperi.fi
Paloaukeantie 12 e, 80400 Ylämylly

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Kirsi Laakkonen

Koulusihteeri
 040 630 5944
kirsi.laakkonen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Opettajat Mattisenlahden koulu

Opettajat
 0400 130 076
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Henkilökuva

Taina Kuivalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
taina.kuivalainen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Noora Kesälä

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 473 4365
noora.kesala@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Tero Sarkkinen

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
tero.sarkkinen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Mira Kostamo

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
mira.kostamo@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Koulunuorisotyöntekijä
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Joensuuntie 1, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Jenna Korhonen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
jenna.korhonen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Anni Kärjä

vapaa-aikakaohjaaja/harrastekoordinaattori
 050 421 7893
anni.karja@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kolmas koronarokote aikaisintaan puolen vuoden kuluttua 2. rokotteesta

Kolmas koronarokote aikaisintaan puolen vuoden kuluttua 2. rokotteesta

3. koronarokotusajan voi varata vasta kun 2. rokotteesta on kulunut kuusi kuukautta tai muutama päivä sitä ennen. Sama käytäntö on verkkoajanvarauksessa ja puhelinpalvelussa. Siun sotessa rokotetaan samanaikaisesti 1., 2. ja 3. koronarokotteita.

Siun sotessa on käynnissä kolmannet koronarokotukset THL:n suosittelemille rokotusryhmille. Ajan kolmanteen koronarokotukseen verkkoajanvarauksen tai puhelinpalvelun kautta voivat tällä hetkellä varata sairauden perusteella riskiryhmään kuuluvat 12–69-vuotiaat, perusterveet 60–69-vuotiaat sekä lyhyellä rokotusvälillä 1. ja 2. koronarokotteen saaneet henkilöt.

Rokotusajan voi varata, kun 2. koronarokotteesta on kulunut vähintään 6 kuukautta.

Siun sotessa rokotusaikoja tarjotaan varattavaksi viikko kerrallaan. Uusia aikoja avautuu lauantaisin klo 12 ja maanantaisin klo 8. Aikoja on tarjolla maanantaista perjantaihin. Näin ollen 3. koronarokotusajan voi varata vasta kun 2. rokotteesta on kulunut kuusi kuukautta tai muutama päivä sitä ennen. Sama käytäntö on verkkoajanvarauksessa ja puhelinpalvelussa. Siun sotessa rokotetaan samanaikaisesti 1., 2. ja 3. koronarokotteita.

-  Rokotusaikojen määrä vaihtelee jonkin verran viikoittain. Osa rokotuksista toteutetaan ajanvarauksella, mutta paljon rokotuksia järjestetään myös ilman verkko- tai puhelinajanvarausta. Esimerkiksi laitoksissa ja hoivakodeissa asuvien, kotihoidon asukkaiden ja yli 70-vuotiaiden rokotukset toteutetaan aikaa tarjoamalla. Rokotejärjestelyt ovat iso kokonaisuus. Rokotusaikojen avaamisella viikon jaksoissa varmistetaan rokotteiden ja rokottajien riittävyys varatuille ajoille. Pidemmällä välillä muutosten riski kasvaa ja tämä voisi aiheuttaa tarpeen perua tai muuttaa asiakasaikoja, koronarokotuksia koordinoiva osastonhoitaja Anna Pölönen sanoo.

- Tällä hetkellä rokotukset työllistävät myös runsaasti henkilöstöä, kun käynnissä ovat koronarokotusten lisäksi myös influenssarokotukset.  Viikoittain toteutettu ajanvaraus helpottaa merkittävästi rokottajaresurssin suunnittelua, Pölönen jatkaa.

Koronarokotteen suojateho ei heikkene hetkessä

Kolmas koronarokote suositellaan otettavan, kun 2. koronarokotteesta on kulunut vähintään kuusi kuukautta. THL:n mukaan rokotteen suojateho vakavaa koronavirustautia vastaan säilyy valtaosalla erittäin hyvänä ainakin kuuden kuukauden ajan.

- Kolmas koronarokote annetaan aikaisintaan puolen vuoden kuluttua 2. rokotteesta. Kahden rokoteannoksen saaneen suojateho virusta vastaan ei heikkene hetkessä, joten kolmatta rokotetta ei tarvitse ottaa päivälleen kuuden kuukauden kuluttua. Ainostaan voimakkaasti immuunipuutteisille 3. rokoteannos annetaan jo kahden kuukauden jälkeen, infektioylilääkäri Jennifer Sieberns sanoo.

Koronarokotuksen ajanvaraus

Ajan koronarokotukseen voi varata verkkoajanvarauksen kautta osoitteessa https://siunsote.eaika.fi/ tai puhelinpalvelun kautta maanantaisin klo 8–11 numerossa p. 013 330 2131.

Verkkoajanvarauksessa on tärkeää, että koronarokotusaika varataan oikealle ajalle.

Ajanvarauksessa on omat painikkeet 1., 2. ja 3. koronarokotteille. Aikaa kolmanteen koronarokotukseen ei voi varata 1. tai 2. rokotuksiin varatuille ajoille.

Rokotusoikeus ja varattu rokotusaika tarkistetaan rokotuksen yhteydessä.

 

Rokoteruisku hoitajan kädessä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute