hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisjohtaja
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Katriina Hankilanoja

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
katriina.hankilanoja@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Arttu Lehtomäki

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
arttu.lehtomaki@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Joulukuun ja vuodenvaihteen poikkeukset palveluihimme

Joulukuun ja vuodenvaihteen poikkeukset palveluihimme

Lähestyvä joulu ja vuodenvaihde tuovat arkipyhineen muutamia poikkeuksia palveluihimme. Seuraathan ilmoittelua, päivitämme muutokset tähän ja tiedotamme niistä kanavissamme!

Liperin kunnanvirasto, palvelupiste ja kirjaamo ovat suljettuina viikolla 52 sekä 1. ja 6. tammikuuta 2021.

Suosittelemme kunnan asioissa ensisijaisesti asiointia puhelimitse tai sähköpostin välityksellä.

Valtioneuvoston kanslia ja THL ovat julkaisseet viisi valttia koronan ehkäisyyn:

  1. Jos saat oireita, mene koronatestiin ja pysy muuten kotona
  2. Pidä 1-2 metrin turvaväli
  3. Pese kädet, yski hihaan
  4. Käytä kasvomaskia, kun et voi pitää etäisyyttä
  5. Lataa Koronavilkku-sovellus

Lue lisää koronan ehkäisystä: www.thl.fi/koronavirus ja www.siunsote.fi/korona.

Seuraathan ilmoittelu, koronasta johtuen palveluihimme voi tulla muutoksia nopeasti!

Liperissä Siun soten kangasmaskien jakelupaikka on kunnanviraston palvelupisteellä, Varolantie 3, 83100 Liperi, maanantaista perjantaihin klo 9.00–11.00 ja 12.00–15.00.

Jouluruokailu peruuntuu tältä vuodelta

Kuntalaisten jouluruokailua emme voi tänä vuonna valitettavasti järjestää! Jatkamme perinnettä ensi vuonna, mikäli se on mahdollista toteuttaa turvallisesti.

Uusien asukkaiden ilta siirtyy

Vallitsevan koronatilanteen vuoksi emme järjestä erillistä tapahtumaa uusille asukkaille alkuvuodesta 2021. Tiedotamme erikseen, mikäli tilaisuuden järjestäminen on myöhemmin mahdollista.

Työllisyyspalvelut

Työllisyyspalveluiden Duunitalo Linkki aloittaa päivystyksen 1.12. alkaen.Tervetuloa joka arkipäivä klo 10–14 ilman ajanvarausta! Ylämyllyntie 62b, Ylämylly, p. 050 528 3554.

Arkipyhät suljettuna.

Liprakka

Liprakan uimahalli ja kuntosali, Silmutie 11.

Aukioloaikojen poikkeukset joulukuussa ja vuodenvaihteessa:

  • 23.12. klo 9–12, kynttiläuinti
  • 24.–26.12. suljettu
  • 28.12. suljettu
  • 31.12. klo 9:00–12:00
  • 1.1. suljettu
  • 6.1. suljettu

Muina aikoina normaalien aukioloaikojen mukaan, katso www.liperi.fi/uimahalli 

Kuntosalit ja liikuntasalit

Koronatilanteen vuoksi kunnan järjestämät aikuisten ohjatut liikuntaryhmät on loppuvuoden osalta peruttu.

Salien aukioloaikojen poikkeukset:

  • Jyrin ja Viinijärven kuntosalit sekä kunnan liikuntasalit suljettuna 6.12., 24.–27.12., 31.12.–3.1. ja 6.1.2021.
  • Liperin kyläsalin maksuttomia perjantaivuoroja ei ole 25. joulukuuta ja 1. tammikuuta.

Katso www.liperi.fi/kuntosalit

Nuorisotyö

Kaikki nuorisotalot ovat suljettuina 23.12.2020–3.1.2021 sekä 6.1.2021.

Muut poikkeukset:

Viinijärven nuorisotalo (Kirkkotie 5)

Maanantai 21.12.

  • klo 13–16: 9–12-vuotiaat
  • Klo 16–20: 13–18-vuotiaat

Tiistai 22.12. Suljettu

Maanantai 4.1.

  • klo 13–16: 9–12-vuotiaat
  • Klo 16–20: 13–18-vuotiaat

Ylämyllyn nuorisotalo (Viljatie 1)

Maanantai 21.12.

  • Klo 14–20: 13–17-vuotiaat

Tiistai 22.12.

  • Klo 14–20: 13–17-vuotiaat

Maanantai 4.1. Suljettu

Tiistai 5.1.

  • Klo 14–20: 13–17-vuotiaat

Liperin nuorisotalo (Koivutie 4)

21.–22.12. Suljettu

Maanantai 4.1.

  • Klo 14–16: 9–12-vuotiaat
  • Klo 16–20: 13–17-vuotiaat

Vikailmoitukset: kiinteistöt, vesi, viemäri

Vikailmoitus: Vesi, viemäri, kunnan kiinteistöt

Kunnan vikailmoitusnumero on 0400 575 447.

Loma-ajat

Perusopetuksen loma-aika: 23.12.2020–6.1.2021

Esiopetuksen loma-aika: 21.12.2020–8.1.2021

Uutista päivitetty 7.12. aikuisten ohjatun liikuntaryhmien toiminnan osalta ja 22.12. lisäämällä vikailmoitusten numero.

Kimaltelevaksi koristeltu joulupallo

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute