hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Jaana Minkkinen

Salokylän koulunjohtaja
040 535 1088

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Esitutkinta lopetettu vuonna 2019 tehdystä tutkintapyynnöstä

Esitutkinta lopetettu vuonna 2019 tehdystä tutkintapyynnöstä

Itä-Suomen syyttäjäalueen aluesyyttäjä on 22.1.2020 tehdyllä päätöksellään määrännyt esitutkinnan vuonna 2019 tehdystä tutkintapyynnöstä lopetettavaksi. Esitutkinnan mukaan Liperin kunnan johtavia viranhaltijoita ja luottamushenkilöitä ei ole syytä epäillä tutkintapyynnössä mainituista rikoksista.

Itä-Suomen syyttäjäalueen aluesyyttäjä Heikki Ylisirniö on tehnyt päätöksen esitutkinnasta, jossa selvitettiin, ovatko Liperin kunnan johtavat viranhaltijat ja luottamushenkilöt syyllistyneet virka-aseman väärinkäyttämiseen ja törkeään virka-aseman väärinkäyttämiseen. Tutkintapyynnön tehneen asianomistaja Urpo Airaksisen mukaan kunnan varoilla on rahoitettu yksityisoikeudellisia oikeudenkäyntikuluja. Esitutkinnassa ei ole saatu sellaista selvitystä, jonka mukaan tutkintapyynnössä mainittuja johtavia viranhaltijoita ja luottamushenkilöitä olisi syytä epäillä näistä rikoksista.

Liperin kunnanhallitus on tehnyt vuonna 2011 päätöksen, että kunta tekee tutkintapyynnön Urpo Airaksisen ylläpitämän Liperin Uutiset -nimisen internet-sivuston kirjoituksista yhdessä asianomistajien kanssa. Kuntalain mukaan kunnanhallitus työnantajana on vastuussa viranhaltijoidensa ja luottamushenkilöidensä työturvallisuudesta ja jaksamisesta. Näin ollen oli kyse myös työsuojelullisesta toimenpiteestä.

Yli kaksi vuotta jatkunut aktiivinen erilaisilla kirjelmillä alkanut ja nettisivustolla jatkunut uutisointi oli kuormittavaa viranhaltijoille ja luottamushenkilöille, joita kirjoituksissa kuvattiin toistuvasti muun muassa valehtelijoiksi, salailijoiksi, lahjotuiksi, korruptoituneiksi ja ammattitaidottomiksi. Henkilöt joutuivat epäasiallisen kirjoittelun kohteeksi, koska he toimivat Liperin kunnan virassa tai luottamustehtävissä.

Urpo Airaksinen tuomittiin Itä-Suomen hovioikeudessa näistä kirjoitteluista toukokuussa 2013 kahdeksasta törkeästä kunnianloukkauksesta. Airaksinen velvoitettiin korvaamaan myös asianomistajien oikeudenkäyntikulut. Näin ollen oikeudenkäyntikuluista ei ole koitunut Liperin kunnalle minkäänlaisia kustannuksia taikka vahinkoa.

Itä-Suomen syyttäjäalueen aluesyyttäjä on päätöksellään E 20/518 / 22.1.2020 määrännyt esitutkinnan asiasta lopetettavaksi.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute