hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Maarit Nummila

Apulaisrehtori
 050 353 6691
maarit.nummila@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Opettajat Mattisenlahden koulu

Opettajat
 0400 130 076
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Mira Kostamo

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
mira.kostamo@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Koulunuorisotyöntekijä
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Alle 65-vuotiaiden koronarokotukset käynnistyvät piakkoin

Alle 65-vuotiaiden koronarokotukset käynnistyvät piakkoin

Siun sote tiedottaa, että riskiryhmään kuulumattomien alle 65-vuotiaiden rokotukset voidaan aloittaa arviolta viikolla 20.

Siun soten koronarokotukset ovat edenneet siihen vaiheeseen, että riskiryhmään kuulumattomien alle 65-vuotiaiden rokotukset voidaan aloittaa arviolta viikolla 20. Koronarokotusten ajanvarauksen käynnistymisen tarkka ajankohta riippuu rokotteiden menekistä riskiryhmien rokotuksissa ja rokotteiden saatavuudesta.

Siun sote tiedottaa rokotusvuoroista ja ajanvarauksen käynnistymisestä verkkosivuillaan osoitteessa www.siunsote.fi/koronarokotukset.

Alle 65-vuotiaat rokotetaan ikäryhmittäin vanhimmista nuorimpiin edeten. Siun sote on tehnyt laskelmia rokotettavista ikäryhmistä sekä arvioidusta rokotteiden saatavuudesta seuraavien viikkojen aikana. Suunnitelmien mukaan alle 65-vuotiaiden rokotukset toteutetaan seuraavien ikäryhmien mukaisesti:

  • 60–64-vuotiaat 
  • 55–59-vuotiaat 
  • 50–54-vuotaat 
  • 45–49-vuotiaat 
  • 40–44-vuotiaat 
  • 16–39-vuotiaat, ikäryhmän jako tarkentuu myöhemmin

Tämänhetkisen suunnitelman mukaan rokotusryhmiä voidaan laajentaa ikäryhmittäin arviolta 1–2 viikon välein rokotteiden menekin mukaan. Rokotusten etenemiseen vaikuttaa rokotteiden saatavuus ja se, että Siun sote rokottaa samanaikaisesti myös aiemmin rokotettujen henkilöiden 2. rokoteannoksia.  

Koronarokotukset järjestetään jatkossakin ajanvarauksella ja rokotuspisteitä on kaikissa Pohjois-Karjalan kunnissa. Rokotuspisteiden verkostoa tarkennetaan parhaillaan ja siihen saattaa tulla jotakin muutoksia.

Siun sote tiedottaa rokotuspisteistä tarkemmin samalla, kun tiedotetaan alle 65-vuotiaiden koronarokotusten ajanvarauksen käynnistymisen tarkemmasta ajankohdasta.

Muutokset ovat mahdollisia 

Siun sote seuraa jatkuvasti rokotteiden menekkiä ja tekee tarvittaessa muutoksia rokotusryhmiin. Muutokset voivat tapahtua nopeastikin, mikäli rokotusaikoja uhkaa jäädä käyttämättä.

Rokotusryhmät pidetään hieman suurempina kuin mitä rokotteita on kulloinkin varattavissa, jotta varmistetaan, ettei rokotetta mene hukkaan. 

Edellisen rokotusryhmän oikeus koronarokotukseen jatkuu seuraavien ryhmien aikana. Koronarokotuksia jatketaan Siun soten alueella siihen saakka, kunnes kaikki halukkaat ovat saaneet koronarokotuksen.

Rokotusvuorossa ovat parhaillaan yli 65-vuotiaat sekä sairauden perusteella riskiryhmiin kuuluvat yli 16-vuotiaat henkilöt. Siun soten koronarokotuksissa on tällä hetkellä käytössä Biontech-Pfizerin ja Modernan rokotteita. Yli 65-vuotiaat henkilöt, jotka ovat saaneet 1. rokoteannoksen AstraZenecan rokotteella, saavat myös 2. annoksen AstraZenecan rokotteella.

Vältä toisen koronarokoteannoksen ajan siirtämistä

Koronarokotuksen 2. rokoteannos annetaan 12 viikon kuluttua ensimmäisestä rokotteesta. 2. rokotteen rokotusaika annetaan samalle rokotuspisteelle, missä 1. rokote on otettu. 

Annettua 2. rokotusaikaa ei tule perua kuin välttämättömästä syystä. Ajan siirtäminen on vaikeaa tilanteessa, jossa rokotteita on saatavilla yhä rajallinen määrä.

Mikäli rokotusajan siirtäminen on välttämätöntä, ota yhteyttä omalle terveysasemalle.

Uutta rokotusaikaa ei voi aikaistaa, vaan uusi aika annetaan 12–15 viikon päähän ensimmäisestä rokotteesta.

Jos epäilet koronavirustartuntaa

Aloita tekemällä Omaolo-oirearvio www.omaolo.fi tai soita Päivystysapu 116117 -palveluun tai omalle terveysasemallesi

 

Rokote hoitajan kädessä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute