hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisjohtaja
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Katriina Hankilanoja

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
katriina.hankilanoja@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Arttu Lehtomäki

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
arttu.lehtomaki@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left 15 minuutin päivittäinen lukutavoite varhaiskasvatukseen

15 minuutin päivittäinen lukutavoite varhaiskasvatukseen

Sanataidesateenvarjo! on hanke, jolla tähdätään lukutaidon ja lukuinnostuksen paranemiseen Liperin kunnan varhaiskasvatuksessa ja alkuluokilla.

Sanataidesateenvarjo! on Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama hanke, jolla tähdätään lukutaidon ja lukuinnostuksen paranemiseen Liperin kunnan varhaiskasvatuksessa ja alkuluokilla.

Kunnanvaltuusto on hyväksynyt yhdeksi vuoden 2021 talousarvion tavoitteeksi, että varhaiskasvatuksessa luetaan 15 minuuttia joka päivä. Tämä tavoite koskee sekä lapsia että jokaista varhaiskasvatuksessa työskentelevää.

Lukeminen ja lukutaito ovat aarre. Lukutaidon merkityksestä on tehty lukuisia tutkimuksia, joiden mukaan lukeminen mm.

  • Vahvistaa lapsen mielikuvitusta, eläytymiskykyä, sosiaalisia taitoja ja empaattisuutta
  • Vahvistaa lapsen sanavarastoa ja itseilmaisua
  • Auttaa käsittelemään turvallisesti monenlaisia tunteita, kuten pelkoa ja jännitystä
  • Laskee stressitasoa
  • Parantaa lapsen koulumyönteisyyttä ja siten myös koulumenestystä
  • Lisää lasten yhdenvertaisuutta

Lukemisesta on hyötyä myös aikuisiällä. Lukeminen avaa uusia maailmoja, lisää suvaitsevaisuutta, vähentää yksinäisyyttä, auttaa ilmaisemaan itseä paremmin, tekee muistille hyvää, auttaa tutustumaan omaan minään sekä lisää itsetuntemusta ja tunteiden käsittelyä.

Tämän lisäksi lukeminen on itseisarvo ja kirja on aina kaveri. Erityisesti lapsen varhaislapsuus ja jo vauvaikä on tärkeää aikaa lukutaidon ja kielellisen kehityksen kannalta. Lukuvalmiudet ja asenne kirjallisuutta kohtaan syntyvät varhaislapsuudessa.

Aikuisen esimerkki on ensiarvoisen tärkeä lasten lukuinnostuksen syttymisessä. Yhteinen lukuhetki vahvistaa lapsen ja aikuisen välistä sidettä. Päivittäinen lukuhetki on usein päivän paras hetki.

Lukutaito ei kuitenkaan ole itsestäänselvyys. Kaikissa perheissä ei lueta lapsen kanssa tai lapselle joka päivä ja varhaiskasvatuksen kansallisen laadunarvioinnin mukaan vain puolet varhaiskasvatuksen henkilökunnasta lukee pedagogisesti valittuja kirjoja lapsille päivittäin. Samaan aikaan lukeminen on vähentynyt huolestuttavasti kouluikäisten joukossa.

Jokapäiväinen 15 minuutin lukuhetki on aloitettu päiväkodeissa viikolla 4. Varhaiskasvatus välittää lukuhetkien tunnelmia ja kuulumisia muun muassa Instagram-tilinsä kautta sekä kunnan viestintäkanavissa.

Uutista päivitetty, korjattu lyöntivirhe.

Lapsi lentämässä avoimella kirjalla

Lisätietoja hankkeesta:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute