Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 744 1555, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 439 1678, minna.kosonen@sovittelu.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

Koulukeskuksen kuntosalille pääsee vielä viikolla 50

05.12.2019 Koulukeskuksen kuntosalille pääsee vielä viikolla 50 Liperin koulukeskuksen...

Liprakkaan haetaan uinninopettajaa/uimavalvojaa

04.12.2019 Liprakkaan haetaan uinninopettajaa/uimavalvojaa Tehtäviin kuuluu lasten...

Ennakoi vuodenvaihde ja tilaa hoitotarvikkeet viikolla 49

03.12.2019 Ennakoi vuodenvaihde ja tilaa hoitotarvikkeet viikolla 49 Siun sote...

Valtioneuvoston kysely kuntalaisille avoinna

14.11.2019 Valtioneuvoston kysely kuntalaisille avoinna Kuntien tilannekuva -hankkeen...

Kunnan laskutus normalisoituu postilakon jälkeen

29.11.2019 Kunnan laskutus normalisoituu postilakon jälkeen ...

Kaavamuutoksista yleisötilaisuuksia Ylämyllyllä

27.11.2019 Kaavamuutoksista yleisötilaisuuksia Ylämyllyllä Liperin kunta asettaa...

Varsinais-Suomen ELY-keskus parantaa lauttaliikenteen palvelutasoa uusilla palvelusopimuksilla

26.11.2019 Varsinais-Suomen ELY-keskus parantaa lauttaliikenteen palvelutasoa uusilla palvelusopimuksilla ...

Joulun ja vuodenvaihteen pyhät vaikuttavat terveysasemien toimintaan

25.11.2019 Joulun ja vuodenvaihteen pyhät vaikuttavat terveysasemien toimintaan Siun...

Liperissä haettavana vapaa-aikapäällikön virka

22.11.2019 Liperissä haettavana vapaa-aikapäällikön virka Liperin hyvinvointilautakunta...

Talousarvio vuodelle 2020 luettavissa Dynasty-palvelussa

20.11.2019 Talousarvio vuodelle 2020 luettavissa Dynasty-palvelussa Talousarvion...

Kunnan laskuilla pidennetty maksuaika postilakon vuoksi

15.11.2019 Kunnan laskuilla pidennetty maksuaika postilakon vuoksi Postin lakon ajaksi...

Liperiläinen Minttu Kurki ehdolla Nuorten rauhanpalkinnon saajaksi

12.11.2019 Liperiläinen Minttu Kurki ehdolla Nuorten rauhanpalkinnon saajaksi Nuorten...

Liperin Korpivaaran tuulipuistohanke etenee - rakentamisesta vastaa OX2

25.10.2019 Liperin Korpivaaran tuulipuistohanke etenee - rakentamisesta vastaa OX2 ...

Kunnan taloustilanne kiristyy, säästöjä pohditaan yhdessä

23.10.2019 Kunnan taloustilanne kiristyy, säästöjä pohditaan yhdessä Kuntatalouden...

Kuoringan hoitosuunnitelma julkaistu

18.10.2019 Kuoringan hoitosuunnitelma julkaistu Ely-keskus tiedottaa: Kuoringan Natura...

Kunnanhallituksen esityslistalla ensi vuoden talousarviovalmistelu

16.10.2019 Kunnanhallituksen esityslistalla ensi vuoden talousarviovalmistelu ...

Riitta Lappalainen valittiin hyvinvointijohtajaksi

30.09.2019 Riitta Lappalainen valittiin hyvinvointijohtajaksi ...

Liperin kunnan hyvinvointijohtajaksi esitetään Riitta Lappalaista

23.09.2019 Liperin kunnan hyvinvointijohtajaksi esitetään Riitta Lappalaista ...

Aluehallintoviraston päätös Liperin kunnan varhaiskasvatuksesta 10.9.2019

11.09.2019 Aluehallintoviraston päätös Liperin kunnan varhaiskasvatuksesta 10.9.2019 ...

Liperin koulukeskuksen tiedote 19

10.09.2019 Liperin koulukeskuksen tiedote 19 ...

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute