Uusi lukuvuosi tuo tullessaan isoja muutoksia erityisesti Ylämyllyn koulun koulukuljetuksiin yläkoululaisten siirtyessä Liperistä Ylämyllylle. Muutoksia aiheuttaa myös uuden kilpailutusjakson alkaminen, jonka myötä joitakin liikennöitsijöitä on vaihtunut. Pääasiassa kuljetukset hoidetaan tilausliikenteenä pikkubusseilla, mutta osittain seudullisen joukkoliikenteen isoilla linja-autoilla. Joukkoliikenteen linja-autojen aikataulut ja reitit löytyvät tiedotteen lopusta.
Parina ensimmäisenä koulupäivänä Waltti-busseihin pääsee ilman Waltti-korttia. Kortit jaetaan koulussa ensimmäisinä koulupäivinä.
Kuljetustiedot Kouluun.fi -palvelussa
Oppilaiden kuljetustiedot näkyvät vain Kouluun.fi -koulukuljetuspalvelussa, eikä niitä julkaista enää Wilmassa. Aikaisemmin palvelua käyttäneet pääsevät järjestelmään entisillä tunnuksilla. Uudet kutsulinkit lähetetään elokuun alussa tekstiviestitse. Palveluun tulee rekisteröityä ensimmäisellä kerralla käyttämällä tekstiviestillä tullutta kutsulinkkiä, jotta palvelu toimii oikein.
Kuljetuksissa oleville oppilaille on pyritty merkitsemään kuljetuksen noutopaikaksi lähin bussipysäkki auton reitin kulkusuunta huomioituna (itään, etelään, länteen, pohjoiseen). Iltapäivällä pysäkki voi kuitenkin olla eri kulkusuunta huomioiden. Pysäkit näkyvät kartalla https://jojo.joensuu.fi/liput-ja-hinnat, Waltti-vyöhykkeet 7.6.2021 -kohdasta.
Kouluun.fi -palvelussa näkyy kunkin oppilaan kohdalla kyseisen päivän kuljetuksen lähtöaika, lähtöpaikka ja auton tunnus. Jos matka sisältää auton vaihdon, näkyy koulukuljetuspalvelussa useampi matka samalle päivälle. Reittien kuljettajien nimet ja yhteystiedot ilmoitetaan myöhemmin. Kouluun.fi-palvelun käyttöoikeudet löytyvät Wilmasta.
Reitteihin ja aikatauluihin voi vielä tulla muutoksia ennen koulujen alkamista, joten suosittelemme katsomaan ensimmäisen koulupäivän kuljetustiedot vasta edellisenä päivänä.
Joissakin tapauksissa aamun noutopaikka voi vaihdella sen mukaan, miten päin reitti ajetaan. Iltapäivien osalta aikataulut ovat vain suuntaa antavia. Reittiliikenteen linja-autojen aikataulut löytyvät sähköisesti osoitteesta https://joensuu.digitransit.fi.
Reittien aikataulut vaihtelevat päivittäin ja riippuvat siitä, ketä oppilaita kulloinkin on kyydissä. Mahdolliset odotustunnit kirjataan lukujärjestykseen viimeistään ensimmäisen kouluviikon aikana. Odotustunti koululla on järjestetty valvotusti.
Jos kuljetusten aikatauluista tai reiteistä on kysyttävää tai kuljetuksen järjestämiseen tulee muutoksia, pyydämme olemaan viipymättä yhteydessä hyvinvointipalveluiden hallintosihteeri Maija Niemeläiseen, p. 050 407 9575 tai toimistosihteeri Minna Lavikaiseen, p. 040 670 4392. Olettehan myös yhteydessä, mikäli Kouluun.fi-palvelun käyttö ei ole mahdollista.
Liperin kunnan koulukuljetukset/kuljettajat 2021
Kohde
L1 Pentti Mujunen 050 472 2207
L2 Jukka Tolvanen 050 472 2017
L3 Eino Väisänen 045 359 1440
V1 Juha Peräkasari 050 408 6852
V2 Timo Roivas 050 439 0139
V3 Matti Lihavainen 050 467 1498
V4 Jouni Kiiski 050 412 3113
Y1 Heikki Frimodig 050 406 9827
Y2 Markku Tarvainen 050 408 0199
Y3 Matti Hiltunen 050 462 1602
Y4 Joni Matilainen 050 472 2158
Y5 Timo Leskinen 050 406 2325
M1 Jari Muuttoranta 050 306 5429
S1 Sami Hänninen 040 589 9229
Maksullinen kuljetus Ylämylly-Lautasuo-Ylämyllyn koulun välillä
Honkalampi – Ylämyllyn koulun Patteriston yksikön – Jyrin/Paloaukean yksikön välillä tulee liikennöimään uusi linja 129. Linja on kaikkien kuntalaisten käytössä lipun ostamalla.
Tällä alueella aikaisemmin maksullisessa koulukuljetuksessa kulkeneet oppilaat voivat jatkossa kulkea bussissa 129 ostamalla Waltti -kortin. Bussi tulee Lautasuon suunnasta liikenneympyrän kautta ajaen Honkatien molempiin suuntiin. Tämän jälkeen bussi jatkaa Patteristontietä (ei käy yläkoulun pihassa) Jyrin koululle.
Linja 129 Honkalampi – Jyri aikataulu:
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
|||
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
|||
Lautasuo |
7.40 |
8.40 |
9.40 |
|||||||
Honkatie |
7.55 |
8.55 |
9.55 |
12.05 |
13.05 |
14.05 |
15.05 |
16.05 |
||
Ylämylly |
8.00 |
9.00 |
10.00 |
12.10 |
13.10 |
14.10 |
15.10 |
16.10 |
||
Jyrin koulu |
8.05 |
9.05 |
10.05 |
I |
I |
I |
I |
I |
||
Jyrinkylä |
8.10 |
9.10 |
10.10 |
12.15 |
13.15 |
14.15 |
15.15 |
16.15 |
||
|
||||||||||
|
||||||||||
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
129 |
||
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
||
Jyrinkylä |
7.10 |
8.10 |
9.10 |
10.10 |
12.20 |
13.20 |
14.20 |
15.20 |
16.20 |
|
Jyrin koulu |
I |
I |
I |
I |
12.25 |
13.25 |
14.25 |
I |
I |
|
Ylämylly |
7.15 |
8.15 |
9.15 |
10.15 |
12.30 |
13.30 |
14.30 |
15.25 |
16.25 |
|
Honkatie |
7.20 |
8.20 |
9.20 |
10.20 |
12.35 |
13.35 |
14.35 |
15.30 |
16.30 |
|
Lautasuo |
12.45 |
13.45 |
14.45 |
Koululaisliikenteessä olevat seudullisen joukkoliikenteen linjat
Linja 124 Liperi – Ylämylly välillä liikennöivässä autossa kulkee pääasiassa yläkoululaisia Liperin kirkonkylältä ja Salokylältä
124 |
124 |
124 |
|
Koulup |
Koulup |
Koulup |
|
Terveyskeskus |
7.35 |
8.35 |
14.50 |
Liperi |
7.45 |
8.45 |
14.55 |
Ylämylly |
8.00 |
9.00 |
15.05 |
Ylämyllyn yläkoulu |
8.05 |
9.05 |
I |
Jyrinkylä |
8.10 |
9.10 |
15.10 |
124 |
124 |
124 |
|
Koulup |
Koulup |
Koulup |
|
Jyrinkylä |
8.10 |
14.15 |
15.10 |
Ylämyllyn yläkoulu |
I |
14.25 |
15.15 |
Ylämylly |
8.15 |
X |
X |
Liperi |
8.30 |
14.45 |
15.35 |
Terveyskeskus |
8.35 |
14.50 |
15.40 |
Viinijärvi – Ylämylly – Viinijärvi linjalla 127 kulkee yläkoululaisia Viinijärven suunnalta yläkoululla Ylämyllylle ja alakoululaisia Käsämän suunnasta Viinijärven koululle
|
127 |
127 |
127 |
127 |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
|
Viinijärvi |
7.40 |
8.40 |
13.25 |
15.00 |
Käsämä |
X |
X |
X |
X |
Veljestie |
I |
I |
X |
X |
Kuoringantie |
I |
I |
X |
X |
Ylämyllyntie |
X |
X |
X |
X |
Ylämylly |
X |
X |
13.50 |
15.25 |
Ylämyllyn yläkoulu |
8.05 |
9.05 |
||
127 |
127 |
127 |
||
Koulup |
Koulup |
Koulup |
||
Ylämyllyn yläkoulu |
8.10 |
9.10 |
14.25 |
|
Ylämylly |
X |
X |
X |
|
Ylämyllyntie |
X |
X |
X |
|
Kuoringantie |
X |
I |
I |
|
Veljestie |
X |
X |
I |
|
Käsämä |
X |
X |
X |
|
Viinijärvi |
8.40 |
9.40 |
14.50 |
(Rääkkylä –) Liperi – Ylämylly (– Joensuu) välillä liikennöivässä autossa kulkee pääasiassa yläkoululaisia Tutjun, Roukalahden ja Liperin suunnalta sekä liittymäkuljetuksessa olevia yläkoululaisia Liperinsalon ja Leppälahden suunnalta.
|
Koulup |
Arvinsalmi |
7.15 |
Tutjunniemi |
X |
Roukalahti |
7.30 |
Liperi |
7.45 |
Ylämylly |
X |
Ylämyllyn koulukeskus |
8.10 |
|
Koulup |
Ylämyllyn koulukeskus |
14.25 |
Ylämylly |
X |
Liperi |
14.45 |
Liperi koulukeskus |
14.50 |
Roukalahti |
15.05 |
Tutjunniemi |
X |
Arvinsalmi |
15.20 |
Vaiviossa aloittaa uusi reittiliikenteen bussi 131, jota kuka tahansa kuntalainen voi hyödyntää. Reitti alkaa aamulla Polvijärventieltä Vaiviontien haarasta Valkeisenmäen ohi Maaherrantien haaraan saakka ja tullen sieltä takaisin Vaiviontielle ja Vaivion kylälle. Auto kääntyy Maaherrantien ja Polvijärventien risteyksessä ja ottaa tälle pysäkille merkityt lapset kyytiin kääntöpaikalta. Pysäkkikartta löytyy pdf-muotoisesta tiedotteesta
Reitti on myös sama iltapäivällä. Reitti on suunniteltu niin, ettei oppilaiden tarvitse ylittää Polvijärventietä.
131 |
131 |
131 |
131 |
|
Koulup |
Koulup |
Koulup |
Koulup |
|
Jyrin koulu |
8.05 |
13.20 |
14.20 |
|
Ylämyllyn yläkoulu |
8.10 |
13.25 |
14.25 |
|
Rykmentintie |
I |
X |
X |
|
Välikangas |
I |
X |
X |
|
Vaivio th |
7.20 |
8.20 |
X |
X |
Valkeisenmäki |
7.25 |
8.25 |
13.40 |
14.40 |
Vaivio th |
7.30 |
8.30 |
X |
X |
Vaivio |
7.45 |
8.45 |
X |
X |
Kuusijärvi th |
X |
X |
X |
X |
Pärnävaarantie |
X |
X |
X |
X |
Välikangas |
X |
X |
X |
15.15 |
Rykmentintie |
X |
X |
X |
|
Jyrin koulu |
8.05 |
9.05 |
14.20 |
|
Ylämyllyn yläkoulu |
8.10 |
9.10 |
14.25 |