Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

Kaavoituspäällikön viran ja kaavasuunnittelijan tehtävän hakuaikoja jatkettu

15.01.2021 Kaavoituspäällikön viran ja kaavasuunnittelijan tehtävän hakuaikoja jatkettu ...

Siun sote tiedottaa: Koronavirustilanne ennallaan Pohjois-Karjalassa

15.01.2021 Siun sote tiedottaa: Koronavirustilanne ennallaan Pohjois-Karjalassa ...

LiperiOppaan kokoaminen on käynnissä

14.01.2021 LiperiOppaan kokoaminen on käynnissä Liperin kunta julkaisee joka toinen...

Maskisuositus laajenee koskemaan yli 12-vuotiaita

12.01.2021 Maskisuositus laajenee koskemaan yli 12-vuotiaita Pohjois-Karjala on...

Siun sote tiedottaa: koronarokotukset etenevät rokotusohjelman mukaisesti

11.01.2021 Siun sote tiedottaa: koronarokotukset etenevät rokotusohjelman mukaisesti ...

Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin 8. tammikuuta alkaen

08.01.2021 Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin 8. tammikuuta alkaen ...

Uuden Yritystalo II -rakennushankkeen kilpailutus on saatu päätökseen

07.01.2021 Uuden Yritystalo II -rakennushankkeen kilpailutus on saatu päätökseen ...

Haemme vaalitoimitsijoita kevään kuntavaaleihin

28.12.2020 Haemme vaalitoimitsijoita kevään kuntavaaleihin Vaalitoimitsijat...

Valtakunnallinen henkilöliikennetutkimus kartoittaa liikkumista

18.12.2020 Valtakunnallinen henkilöliikennetutkimus kartoittaa liikkumista Traficom...

Koronavirustilanne Siun soten alueella on edelleen huolestuttava

18.12.2020 Koronavirustilanne Siun soten alueella on edelleen huolestuttava Siun sote...

Pohjois-Karjalan ja Heinäveden koronavirusepidemia on edelleen kiihtymisvaiheessa

11.12.2020 Pohjois-Karjalan ja Heinäveden koronavirusepidemia on edelleen kiihtymisvaiheessa ...

Koronatilanteen tuomat muutokset kunnan palveluihin 4.12. alkaen

04.12.2020 Koronatilanteen tuomat muutokset kunnan palveluihin 4.12. alkaen Siun soten...

AVI:lta kunnan varhaiskasvatukselle huomautus ja määräys

04.12.2020 AVI:lta kunnan varhaiskasvatukselle huomautus ja määräys Huomautus liittyy...

Pohjois-Karjalassa kielletään yli 20 henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset

04.12.2020 Pohjois-Karjalassa kielletään yli 20 henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset ...

Pohjois-Karjala ja Heinävesi ovat koronavirusepidemian kiihtymisvaiheessa

04.12.2020 Pohjois-Karjala ja Heinävesi ovat koronavirusepidemian kiihtymisvaiheessa ...

Ylämyllyn koulu mukaan kestävän kehityksen hankkeeseen

27.11.2020 Ylämyllyn koulu mukaan kestävän kehityksen hankkeeseen Ylämyllyn koulu on...

Valtuuston talousarviokäsittely maanantaina 30.11.2020

24.11.2020 Valtuuston talousarviokäsittely maanantaina 30.11.2020 Liperin kunnan...

Liperin vapaa-aikapäälliköksi valittiin Pasi Majoinen

13.11.2020 Liperin vapaa-aikapäälliköksi valittiin Pasi Majoinen Pasi Majoinen aloittaa...

Liperin vapaa-aikapäälliköksi esitetään Pasi Majoista

06.11.2020 Liperin vapaa-aikapäälliköksi esitetään Pasi Majoista Hyvinvointilautakunnan...

Esityslistoilla Liperissä talousarvion valmistelua ja täyttölupia

05.11.2020 Esityslistoilla Liperissä talousarvion valmistelua ja täyttölupia ...

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute