Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Yleisötilaisuuksien rajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa lievennettynä

Yleisötilaisuuksien rajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa lievennettynä

Itä-Suomen aluehallintovirasto tiedottaa yleisötilaisuuksista ja kokouksista ajalla 18.5.–17.6.2021.

Koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi Itä-Suomen aluehallintovirasto jatkaa yleisiä kokouksia ja yleisötilaisuuksia koskevia rajoituksia toimialueellaan, kuitenkin aikaisemmin 19.4.2021 ja 29.4.2021 annettuja rajoituspäätöksiä lieventäen.

Itä-Suomen aluehallintovirasto kieltää tartuntatautilain nojalla toimialueensa kaikissa sairaanhoitopiireissä (Etelä-Savo, Itä-Savo, Pohjois-Karjala ja Pohjois-Savo) kaikki sisä- ja ulkotiloissa järjestettävät yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset, joihin osallistuu yli viisikymmentä (50) henkilöä.

Sisätiloissa ja alueellisesti rajatuissa ulkotiloissa voidaan kuitenkin järjestää yleisötilaisuuksia ja yleisiä kokouksia, joihin osallistuu yli viisikymmentä (50) henkilöä edellyttäen, että turvallisuus niissä voidaan varmistaa noudattaen opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) 21.9.2020 antamaa ja viimeksi 22.2.2021 päivitettyä ohjetta. Ohje täydentää suoraan tartuntatautilaista tulevia velvoitteita.

Määräys on voimassa ajalla 18.5.–17.6.2021.

Tämä päätös kumoaa Itä-Suomen aluehallintoviraston aikaisemmin 19.4. ja 29.4.2021 antamat päätökset.

Kaikissa tilaisuuksissa tulee arvioida tartuntatautilain 58 c §:n säädetyt toimenpiteet covid-19-epidemian leviämisen estämiseksi.

Itä-Suomen sairaanhoitopiirien alueet vakaasti perustasolla

Itä-Suomen aluehallintovirasto on saanut pyytämänsä arviot toimialueensa sairaanhoitopiirien covid-19-tilannekuvasta ja sairaanhoitopiirien esittämät näkemykset epidemian hillitsemiseksi tarvittavista rajoitustoimenpiteistä yleisötilaisuuksia koskien.

Itä-Suomen aluehallintoviraston alueella epidemiatilanne on rauhoittunut selvästi kevättalven epidemiahuipusta. Pohjois-Karjalan, Pohjois-Savon ja Etelä-Savon sairaanhoitopiireissä tilanne on pysynyt vakaasti perustasolla jo useita viikkoja ja Itä-Savon sairaanhoitopiirin alueen viimeisin koronavirustartunta on todettu 5.5.2021 (tilanne 14.5.2021).

Muuntuneet virusvariantit kuitenkin vaikuttavat tartuntojen leviämiseen ja näin ollen myös torjuntatoimien tarpeeseen.

Rajoituksia jatketaan lievennettynä

Aluehallintovirasto katsoo, että koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi on välttämätöntä jatkaa yleisiä kokouksia ja yleisötilaisuuksia koskevia rajoituksia Itä-Suomen aluehallintoviraston toimialueella, mutta kuitenkin siten, että aluehallintoviraston 19.4.2021 ja 29.4.2021 antamissa päätöksissä asetettuja rajoituksia lievennetään.

Päätös tehdään yhden kuukauden ajaksi. Jos epidemiologinen tilanne muuttuu, aluehallintovirasto arvioi tätä kokoontumisia koskevaa rajoituspäätöstä uudestaan.

 

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute