Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Ylämyllyn eritasoliittymän järjestelyt elinympäristölautakunnan esityslistalla

Ylämyllyn eritasoliittymän järjestelyt elinympäristölautakunnan esityslistalla

Valtatie 9 perusparannus Ylämyllyn alueella ja siihen liittyvät eritasoliittymäjärjestelyt ovat osa pääosin valtion rahoittamaa ja vetämää hanketta, johon kunta osallistuu omalla pienemmällä kustannusosuudella.

Liperin elinympäristölautakunnan 13.10. kokouksen esityslistalla on valtatie 9 Ylämyllyn eritasoliittymä- ja liikennejärjestelyiden toimenpideselvitys ja jakosuunnitteluvaihtoehdon valinta.

Pitkään vireillä ollut valtatie 9 kehittäminen Ylämyllyn kohdalla on nytkähtämässä eteenpäin, sillä valtatie 9 Ylämyllyn toimenpideselvitys ja eritasoliittymän tarkastelutyö, joka käynnistyi keväällä 2020, on juuri valmistunut. 

Koko eritasoliittymän suunnitteluosuus on pituudeltaan noin 6 kilometriä. Selvitystyössä on kartoitettu valtatie 9 liikenteellisen toimivuuden ja turvallisuuden parantamisen lisäksi eritasoliittymän ja koko katuverkoston optimaaliset linjaukset. Samalla on selvitetty Ylämyllyn alueen tulevat liikennemäärät ja liikenneturvallisuuden kannalta riskialttiit paikat. Alue sijoittuu pohjavesialueelle, joten työssä on selvitetty alustavasti myös vaikutukset pohjaveteen ja vesilain mukaisen luvan tarpeellisuus.

Valtatie 9 perusparannus Ylämyllyn alueella ja siihen liittyvät eritasoliittymäjärjestelyt ovat osa pääosin valtion rahoittamaa ja vetämää hanketta, johon kunta osallistuu omalla pienemmällä kustannusosuudella.

Selvitystyön alussa tarkasteltiin useita eri vaihtoehtoja, mutta jatkotarkasteluihin on valittu kaksi vaihtoehtoa. Vaihtoehto 1:n alustavat kokonaiskustannukset olisivat 17,5 miljoonaa euroa. Tämä vaihtoehto vaikuttaa kuitenkin heikentävästi eritasoliittymän ja ramppien toimivuuteen ja muodostaa kevyen liikenteen reiteille riskipaikkoja.

Vaihtoehto 2:n alustavat kokonaiskustannukset ovat 19,47 miljoonaa euroa. Vaikka vaihtoehto 2 on rakentamiskustannuksiltaan kalliimpi kuin vaihtoehto 1, puoltaa sen valintaa eritasoliittymän parempi toimivuus sekä kevyen liikenteen turvallisuus. Lisäksi valtatie 9 osuus voidaan toteuttaa 100 km/h nopeuden väylänä koko matkalla, myös liittymäalueen osalla.

Turvallisuuden ja liikenteen sujuvuuden vuoksi tekninen johtaja esittää elinympäristölautakunnalle, että Liperin kunta valitsee valtatie 9 toimenpideselvityksessä estetyn vaihtoehdon 2 Ylämyllyn eritasoliittymän jakosuunnittelun vaihtoehdoksi.

Esitykseen sisältyy myös, että toteutusvaiheessa kartoitetaan ja selvitetään tarkemmin Kuopiontien alittavan sillan kustannusjakoperiaatteet.

Lisäys uutiseen 14.10.2020:

 

 

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute