Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Siun sote tiedottaa: koronarokotukset etenevät rokotusohjelman mukaisesti

Siun sote tiedottaa: koronarokotukset etenevät rokotusohjelman mukaisesti

Seuraavana rokotusvuorossa ovat infektiovastaanottojen ja hoivakotien rokotukset. Muun väestön rokotusaikatauluista tiedotetaan erikseen myöhemmin.

Siun soten alueella on rokotettu 11.1.2021 mennessä hieman yli tuhat henkilöä. Siun sote käynnisti koronavirusrokotukset 31.12.2020. Kansallisen rokotusstrategian mukaisesti ensimmäisenä rokotettiin teho-osastojen henkilökunta sekä covid-19-potilaita hoitavien vuodeosastojen ja päivystysosastojen sekä ensihoidon henkilökunta.

Seuraavaksi rokotusvuorossa ovat covid-19-potilaita hoitavien infektiovastaanottojen, koronanäytteenottojen ja koronavirusdiagnostiikkaa tekevien laboratorioiden henkilökunta sekä terveyskeskussairaaloiden ja ikäihmisten asumispalveluyksiköiden asukkaat ja henkilökunta.

Tähän saakka rokotuksia on järjestetty Joensuussa keskussairaalan ja Siilaisen terveysasemalla, jatkossa rokotuksia annetaan eri puolilla maakuntaa.

Koronarokotusten eteneminen Siun soten alueella riippuu rokotteiden saatavuudesta.

Siun sote on avannut verkkosivuilleen koronarokotuksia käsittelevän sivun. Sivulle päivitetään ajankohtaista tietoa rokotuksista ja niiden etenemisestä Pohjois-Karjalassa.

Tällä hetkellä koronavirusrokotuksiin ei ole vielä mahdollisuutta varata aikaa.

Rokotuksia annetaan tällä hetkellä sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstölle sekä ympärivuorokautisen hoivan ja hoidon piirissä oleville henkilöille.

Väestön rokotukset käynnistyvät myöhemmin kansallisen rokotusstrategian mukaisesti. Väestöstä ensimmäisenä rokotetaan iän ja vakavalle koronavirustaudille altistavan sairauden perusteella riskiryhmään kuuluvat. Riskiryhmään kuuluville pyritään tiedottamaan rokotusten käynnistymisestä henkilökohtaisesti tekstiviestillä.

Koko väestön rokotusten käynnistymisestä tiedotetaan laajasti Siun soten verkkosivuilla ja maakunnan mediassa hyvissä ajoin ennen kuin rokotukset käynnistyvät.

Siun sotelta korostetaan, että koronavirustesteihin tulee edelleen hakeutua matalalla kynnyksellä. Koronatestausmäärät ovat laskeneet joulun ja vuodenvaihteen aikaan.

Viisi valttia koronan ehkäisyyn:

  1. Jos saat oireita, mene koronatestiin ja pysy muuten kotona
  2. Pidä 1-2 metrin turvaväli
  3. Pese kädet, yski hihaan
  4. Käytä kasvomaskia, kun et voi pitää etäisyyttä
  5. Lataa Koronavilkku-sovellus
Lääkeruisku hoitajan kädessä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute