Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Pohjois-Karjalassa kokoontumisrajoituksia kevennetään 3. toukokuuta alkaen

Pohjois-Karjalassa kokoontumisrajoituksia kevennetään 3. toukokuuta alkaen

Itä-Suomessa tiukemmat kokoontumisrajoitukset ovat voimassa vielä vapun ajan. Kolmen sairaanhoitopiirin alueella rajoituksia kevennetään 3.5.2021.

Itä-Suomen alueella on vappuna vielä voimassa kokoontumisrajoitukset, joiden mukaan yleisötilaisuuksiin ja yleisiin kokouksiin voi Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon sairaanhoitopiirien alueilla osallistua korkeitaan 20 ja Itä-Savon sairaanhoitopiirin alueella korkeintaan 6 henkilöä.

Voimassa olevia rajoituksia kevennetään 3.5.2021 alkaen.

Itä-Suomen aluehallintovirasto on 29.4.2021 tehnyt päätöksen, jonka mukaan Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon sairaanhoitopiirien alueilla on kielletty yli 50 henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset sisätiloissa ja alueellisesti rajatuissa ulkotiloissa. Itä-Savon sairaanhoitopiirin alueella voimaan jää 19.4.2021 tehty päätös, jonka mukaan yli kuuden (6) henkilön kokoontumiset ovat kiellettyjä.

Rajoitukset kevenevät - terveysturvallisuus tilaisuuksissa varmistettava

Tapahtumia voi järjestää sallituilla osallistujamäärillä, jos turvallisuus niissä voidaan varmistaa noudattaen opetus- ja kulttuuriministeriön ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ohjetta. Ohjeessa on kuvattu tartuntatautilain mukaiset lakisääteiset velvollisuudet, jotka koskevat tilaisuuksien ja kokousten järjestämisestä vastaavaa.

Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon sairaanhoitopiirien alueilla alueellisesti rajatuissa tiloissa voidaan järjestää myös yli 50 henkilön yleisötilaisuus tai yleinen kokous edellyttäen, että:

  1. tiloissa on käytettävissä useita katsomolohkoja tai yleisölle tarkoitettuja rajattavissa olevia alueita, joiden kaikkien välille on järjestettävä selkeä suojavyöhyke,
  2. tilaisuuteen osallistuva yleisö voidaan sijoittaa omille istumapaikoille tai omille alueille enintään 50 henkilön erillisiin katsomolohkoihin tai yleisölle tarkoitettuihin alueisiin, joihin jokaiseen on oltava omat kulkureitit, palvelut (kuten mahdolliset tarjoilupalvelut ja saniteettitilat) sekä tapahtumahenkilökunta ja
  3. yleisön turvallisuus voidaan kussakin katsomolohkossa varmistaa noudattamalla edellä mainittua opetus- ja kulttuuriministeriön ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ohjetta.

Uudet määräykset Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon sairaanhoitopiirien kuntien alueilla ovat voimassa ajalla 3.5.2021 - 31.5.2021.

Itä-Savon sairaanhoitopiirin aluetta koskeva päätös on voimassa 22.5.2021 saakka. Jos Itä-Savon alueella koronavirustilanne muuttuu, Itä-Suomen aluehallintovirasto arvioi aikaisempaa rajoituspäätöstään uudelleen.

 

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute