Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Maskisuositus laajenee koskemaan yli 12-vuotiaita

Maskisuositus laajenee koskemaan yli 12-vuotiaita

Pohjois-Karjala on korovirusepidemian kiihtymisvaiheessa, joten THL:n maskisuositus koskee myös Liperiä. Vaikka koronatilanne on Liperissä hyvin rauhallinen, mahdollistamme suosituksen noudattamisen.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on antanut uuden maskisuosituksen, lue tiedote tästä linkistä.

Tiedotteen mukaan epidemian kiihtymis- ja leviämisvaiheessa maskisuositus koskee peruskouluja kuudennesta luokasta lähtien sekä toisen asteen oppilaitoksia ja korkeakouluja. Peruskoulussa maskisuositusta toteutetaan luokka-asteittain riippumatta yksittäisten oppilaiden iästä.

Pohjois-Karjala on koronavirusepidemian kiihtymisvaiheessa, joten THL:n maskisuositus koskee myös Liperiä. Vaikka koronatilanne on Liperissä hyvin rauhallinen, mahdollistamme suosituksen noudattamisen.

Yli 12-vuotiaille suositellaan maskien käyttöä koulukuljetuksissa ja koulussa. Maskien käyttöä suositellaan myös oppilaille, jotka opiskelevat samassa perusopetusryhmässä kuudennen luokan oppilaiden kanssa.

Koulun henkilöstö käyttää maskia tai visiiriä kaikilla luokka-asteilla. Kouluissa käyvien huoltajien tulee myös käyttää maskia.

Koululaisten maskit on tilattu ja koulut aloittavat niiden jakamisen maskit saatuaan. Maskit jaetaan koululla oppilaille 25 kappaleen paketeissa.

Kertakäyttömaskeja on koulutyössä käytössä 5 kpl/henkilö/koulupäivä. Kuljetusoppilaille jaetaan näiden lisäksi myös 2 kpl maskeja/kuljetuspäivä (meno- ja paluumaski).

Koulu ohjeistaa oppilaita maskien käytössä sekä hävittämisessä ja tiedottaa maskien jakamisen käytänteistä. Myös omien kangasmaskien käyttö on mahdollista.

Tiedotamme, jos saamme lisäohjeita tai tilanne muuttuu.

Katso allaolevasta videoupotuksesta ohjeet maskin oikeaoppiseen käyttöön:

Kertakäyttöisiä kasvomaskeja pinossa pöydällä

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute