Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin entisestä pienten koulusta yhteisötila

Liperin entisestä pienten koulusta yhteisötila

Pro Liperi ry esittää, että pienten koulun tiloja kunnostettaisiin ikäihmisten ja yhdistystoiminnan käyttöön. Kokeiluvaiheessa pienten koulun tilosta remontoitaisiin liikuntasali.

Liperin kunnanhallitus näyttää vihreää valoa Pro Liperi ry:n esitykselle pienten koulusta! Pro Liperi ry toimitti aiemmin syksyllä Liperin kunnanhallitukselle esityksen Liperin kirkonkylällä sijaitsevan pienten koulun kehittämiseksi. Pienten kouluna tunnettu kiinteistö sijaitsee Opintien ja Tutjuntien tuntumassa.

Esitys perusteluineen on kattavasti valmisteltu ja osoittaa halua ja sitoutumista sekä kirkonkylän kehittämiseen että alueen asukkaiden hyvinvoinnin edistämiseen.

Pro Liperi ry esittää, että pienten koulun tiloja kunnostettaisiin ikäihmisten ja yhdistystoiminnan käyttöön. Mikäli suunnitelmat toteutuvat, pienten koulu toimisi kirkonkylän matalan kynnyksen monitoimitalona.

Kokeiluvaiheessa pienten koulun tiloja ei ole tarkoituksenmukaista remontoida kuin välttämättömiltä osin. Näistä olennaisin olisi koulun liikuntasalin kunnostus.

Liikuntasalin lattian hionta tehtäisiin kunnan omana hankkeena, mutta muilta osin kunnostaminen olisi pääosin pintojen maalausta. Pintojen kunnostamista, kuten maalausta voisi tehdä perustettavan yhdistyksen koordinoimana myös talkoilla. Pienten koulua käytetään tällä hetkellä lähinnä varastotilana.

Hieman vastaavanlaisesta toimintamallista on hyviä kokemuksia Viinijärveltä, jossa kyläyhdistys ja kunta tekivät vuonna 2019 käyttöoikeussopimuksen Viinijärven linja-autoasemalla sijaitsevista entisistä Jokirosvon tiloista. Kunta avusti käynnistysvaiheessa kyläyhdistystä, antoi tilat maksutta käyttöön ja maksaa lämmityksestä ja sähköstä aiheutuvat lisäkustannukset.

Viinijärvellä tilan kunnostamiseen osallistui laaja joukko talkoolaisia ja tilan avaaminen sai aikaan positiivista virettä. Viinijärvellä toteutui tavoiteltu osallisuus ja sitoutuminen tilan käyttöönottoon.

 

Useita käsiä yhdessä yhteistyön merkiksi

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute