Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperiläinen Minttu Kurki ehdolla Nuorten rauhanpalkinnon saajaksi

Liperiläinen Minttu Kurki ehdolla Nuorten rauhanpalkinnon saajaksi

Nuorten rauhanpalkinto on tunnustuspalkinto nuorilta nuorille. Palkinnon arvo on 2000 euroa ja se myönnetään 29-vuotiaalle tai nuoremmalle henkilölle tai nuorten parissa toimivalle yhteisölle, joka on toiminnallaan tukenut rauhaa.

Liperiläinen 17-vuotias Minttu Kurki on yksi viidestä ehdokkaasta Nuorten rauhanpalkinnon saajaksi. Palkinto jaetaan perjantaina 15. marraskuuta Suomen YMCA:n 130-vuotisjuhlassa ja Hanno Möttölä -rahaston hyväntekeväisyysgaalassa Helsingissä. Palkinto jaetaan nyt ensimmäistä kertaa.

Kurki on lapsesta saakka osallistunut vapaaehtoistoimintaan ja ollut aktiivinen lasten ja nuorten asioiden näkyväksi tekemisessä. Hän on ollut mukana MLL:n, Plan International Suomen, kyläyhdistyksen, nuorisovaltuuston ja maakunnallisen nuorisovaltuuston toiminnassa.

Kurki on myös selviytynyt vaikeasta aivoverenvuodosta, jonka seurauksena hänen piti opetella nielemisestä ja kävelemisestä lähtien kaikki uudestaan. Kurki veti kuitenkin jalkapalloharjoituksia jo pari kuukautta toipumisensa jälkeen nuoremmille seuran tytöille.

Kurkea esitti Nuorten rauhanpalkinnon saajaksi Liperin kunta kunnanjohtaja Hannele Mikkasen ja hyvinvointivastaava-varhaiskasvatuksen johtaja Sirkka Helistenin johdolla.

YMCA, joka tunnetaan Suomessa myös nimellä NMKY, on maailman suurin nuorisojärjestö. Suomen aloitteesta Nuoret, rauha & turvallisuus nostettiin viime kesänä agendaksi YMCA:n työn ytimeen. Nuorten rauhanpalkinto on tunnustuspalkinto nuorilta nuorille. Palkinnon arvo on 2000 euroa ja se myönnetään 29-vuotiaalle tai nuoremmalle henkilölle tai nuorten parissa toimivalle yhteisölle, joka on toiminnallaan tukenut rauhaa.

Lisätietoja palkinnosta:

 

Liperin logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute