Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koulukuljetuksissa uusia tuulia seuraavalle lukuvuodelle

Koulukuljetuksissa uusia tuulia seuraavalle lukuvuodelle

Liperin kunnan kuljetussääntö on päivitetty ja uusi kuljetussääntö tulee voimaan 1.8.2020. Liperin kuljetussääntö sisältää periaatteet, joiden mukaan Liperin kunnassa järjestetään esi- ja perusopetuksen kuljetuksia ja myönnetään maksullinen tai maksuton kuljetus.

Liperin kunnan hyvinvointipalveluiden hallintosihteerinä aloitti keväällä Maija Niemeläinen, jonka vastuulla on muun muassa koulukuljetusten järjestäminen yhteistyössä eri tahojen kanssa.

Työ koulukuljetuksien parissa aloitettiin päivittämällä kuljetussääntö. Liperin kuljetussääntö sisältää periaatteet, joiden mukaan Liperin kunnassa järjestetään esi- ja perusopetuksen kuljetuksia ja myönnetään maksullinen tai maksuton kuljetus. Kuljetussäännön tarkoituksena on toimia kuljetuksesta päättävien viranhaltijoiden päätöksenteon pohjana. Se toimii myös tietolähteenä koulukuljetuksista vastaaville liikennöitsijöille sekä huoltajille.

Päivitetty kuljetussääntö tulee voimaan 1.8.2020 ja se on luettavissa täältä

Kuljetussäännöstä päivitettiin muun muassa

- maksullisen kuljetuksen hakeminen
- maksuttoman koulukuljetuksen hakeminen koulumatkan vaikeuden tai rasittavuuden perusteella
- päätöksiä valmistelevien työntekijöiden ja päätöksentekijöiden nimikkeitä
- tekstin ulkoasua ja luettavuutta

Maksulliseen koulukuljetukseen on tehty hakulomake, jonka löydät täältä. Lomakkeesta löytyy ohjeet, kuinka lomake tulee toimittaa käsiteltäväksi kuntaan. Lomake kannattaa toimittaa heti kun kuljetuksen tarve ja ajankohta on tiedossa. Kesällä saapuneiden maksullisen koulukuljetusten hakemusten käsittely alkaa loppukesästä heti sen jälkeen, kun reitit ja ajoneuvojen täyttöasteet ovat tiedossa.

Myös sähköisen järjestelmän käyttöönottoa selvitellään koulukyyditysten järjestämisen tueksi. Järjestelmän olisi tarkoitus helpottaa erityisesti viestintää kuljetettavan lapsen, huoltajien, kuljettajien kuin koulunkin välillä. Tiedotamme asiasta lisää loppukesästä.

Naurava nainen ajaa lasten polkuautoa hiekkatiellä peltomaisemassa auringon paistaessa

Lisätietoja

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute