Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Koronarokotusten ajanvaraus avautuu 50 vuotta täyttäville ja sitä vanhemmille

Koronarokotusten ajanvaraus avautuu 50 vuotta täyttäville ja sitä vanhemmille

Koronarokotukset etenevät Siun sotessa suunnitelmien mukaisesti. Viikolla 22 rokotuksia laajennetaan 50–54-vuotiaisiin.

Lauantaista 29.5. alkaen rokotusaikoja voivat varata:

  • vuonna 1971 tai sitä ennen syntyneet henkilöt sekä
  • vuonna 1972–2005 syntyneet henkilöt, joilla on vakavalle koronavirustaudille altistava tai erittäin voimakkaasti altistava sairaus (riskiryhmä 1 ja 2)

Varaathan ajan koronarokotukseen vain, jos kuulut rokotusvuorossa olevaan ryhmään. Väärin perustein varatut rokotusajat hidastavat rokotusten etenemistä ja vaikeuttavat rokotusten järjestelyjä.

Koronarokotusajan voi varata verkkoajanvarauksen kautta.

Linkki ja ohjeet verkkoajanvaraukseen löytyvät osoitteesta www.siunsote.fi/koronarokotukset.

Maanantaisin klo 8–9 koronarokotusten ajanvaraus on mahdollista myös puhelimitse numerosta 013 330 2131.

On tärkeää ottaa molemmat rokoteannokset

Koronarokotukseen kuuluu kaksi rokoteannosta. Tehosterokote on tärkeää ottaa, jotta rokotteen suojateho vahvistuu. Toinen annos myös varmistaa, että suoja kestää mahdollisimman pitkään.

Aika toiseen koronarokotukseen annetaan ensimmäisen rokotuksen yhteydessä. Toinen rokoteannos annetaan 12 viikon kuluttua ensimmäisestä rokotuksesta.

Rokotteen tai rokotusajan vaihtamiseen liittyvät kysymykset puhelinpalvelun kautta

Koronarokotusten puhelinajanvarauksen numero 013 330 2131 palvelee maanantaisin klo 9–11 koronarokotusajan tai -rokotteen vaihtamiseen liittyvissä kysymyksissä.

Huomioithan, että tehosterokotetta varten annetun rokotusajan voi vaihtaa vain välttämättömästä syystä, esimerkiksi terveyteen liittyvän esteen vuoksi.

Yli 65-vuotiailla, jotka ovat saaneet 1. rokoteannoksen AstraZenecaa, on mahdollisuus kieltäytyä AstraZenecan tehosterokotteesta. Suositus on kuitenkin edelleen, että yli 65-vuotiaat ottaisivat tehosterokotteen saman valmistajan rokotteella kuin ensimmäinen rokote.

Rokotetta ei suositella vaihdetavaksi kuin lääketieteellisen perustein.

Yli puolet 16-vuotiaista ja sitä vanhemmista on saanut koronarokotteen

Pohjoiskarjalaisista yli 16-vuotiaista on tähän mennessä rokotettu 51 prosenttia. Rokotuskattavuudet eri ikä- ja riskiryhmissä ovat pysyneet korkealla. Yli 80-vuotiaissa rokotuskattavuus on noin 92 prosenttia ja 70–79-vuotiaissakin 90 prosenttia.

Tällä hetkellä 60–69-vuotiaista 1. rokotuksen on saanut noin 81 prosenttia ja 55–59-vuotiaistakin jo noin 63 prosenttia on rokotettu.

Samaan aikaan ensimmäisten rokotusten kanssa Siun sote rokottaa tehosterokotteita. Tällä hetkellä tehosterokotteita annetaan viikoittain noin 3 500 kappaletta.

Tämänhetkisen arvion mukaan heinäkuun loppuun mennessä kaikki halukkaat pohjoiskarjalaiset ovat saaneet 1. koronarokotteen.

Pohjois-Karjalan koronavirustilanne on pysynyt rauhallisena

Pohjois-Karjalan koronavirusepidemia on pysynyt rauhallisena. Alueelliset suositukset ja rajoitukset pysyvät toistaiseksi ennallaan.

Alueellinen tilannekuvatyöryhmä kokoontui 27.5. arvioimaan tilannetta sekä tartuntojen ehkäisemiseksi tarkoitettuja suosituksia.

 

Rokoteruisku hoitajan kädessä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute