Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kaavoituspäällikön viran ja kaavasuunnittelijan tehtävän hakuaikoja jatkettu

Kaavoituspäällikön viran ja kaavasuunnittelijan tehtävän hakuaikoja jatkettu

Liperin kunta jatkaa avoinna olleiden kaavoituspäällikön viran ja kaavasuunnittelijan tehtävän hakuaikoja 8. helmikuuta 2021 klo 15:00 asti. Jo aiemmin saapuneet hakemukset huomioidaan.

Kaavoituspäällikkö toimii elinympäristöpalveluiden kaavoitus- ja maankäyttöpalvelut -tulosalueen esimiehenä ja kuuluu elinympäristöpalveluiden johtoryhmään.

Keskeisiin tehtäviin kuuluvat yleis- ja asemakaavoitustyöt. Lisäksi työhön sisältyvät maaomaisuuden hallintaan, tonttien luovutukseen ja markkinointiin sekä kartta- ja paikkatietoon liittyvät tehtävät sekä tulosyksikön asiakaspalvelu- ja toimistotehtävät.

Hae kaavoituspäällikön virkaa sähköisesti tästä

Kaavasuunnittelija toimii kaavoituspäällikön työparina. Keskeisiin tehtäviin kuuluvat yleis- ja asemakaavoitustyöt sekä muun muassa maaomaisuuden hallintaan, tonttien luovutukseen ja markkinointiin sekä kartta- ja paikkatietoon liittyvät tehtävät.

Hakuaika molempiin työpaikkoihin päättyy 8. helmikuuta 2021 klo 15:00.

Haastattelut järjestetään 15.,17. ja 18. helmikuuta 2021.

Haastattelut voidaan tarvittaessa toteuttaa etäyhteyksien kautta!

Liperin kirkkoranta ja satama kesäisenä päivänä

Lisätietoja antavat:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute