Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Alle 65-vuotiaiden koronarokotukset käynnistyvät piakkoin

Alle 65-vuotiaiden koronarokotukset käynnistyvät piakkoin

Siun sote tiedottaa, että riskiryhmään kuulumattomien alle 65-vuotiaiden rokotukset voidaan aloittaa arviolta viikolla 20.

Siun soten koronarokotukset ovat edenneet siihen vaiheeseen, että riskiryhmään kuulumattomien alle 65-vuotiaiden rokotukset voidaan aloittaa arviolta viikolla 20. Koronarokotusten ajanvarauksen käynnistymisen tarkka ajankohta riippuu rokotteiden menekistä riskiryhmien rokotuksissa ja rokotteiden saatavuudesta.

Siun sote tiedottaa rokotusvuoroista ja ajanvarauksen käynnistymisestä verkkosivuillaan osoitteessa www.siunsote.fi/koronarokotukset.

Alle 65-vuotiaat rokotetaan ikäryhmittäin vanhimmista nuorimpiin edeten. Siun sote on tehnyt laskelmia rokotettavista ikäryhmistä sekä arvioidusta rokotteiden saatavuudesta seuraavien viikkojen aikana. Suunnitelmien mukaan alle 65-vuotiaiden rokotukset toteutetaan seuraavien ikäryhmien mukaisesti:

  • 60–64-vuotiaat 
  • 55–59-vuotiaat 
  • 50–54-vuotaat 
  • 45–49-vuotiaat 
  • 40–44-vuotiaat 
  • 16–39-vuotiaat, ikäryhmän jako tarkentuu myöhemmin

Tämänhetkisen suunnitelman mukaan rokotusryhmiä voidaan laajentaa ikäryhmittäin arviolta 1–2 viikon välein rokotteiden menekin mukaan. Rokotusten etenemiseen vaikuttaa rokotteiden saatavuus ja se, että Siun sote rokottaa samanaikaisesti myös aiemmin rokotettujen henkilöiden 2. rokoteannoksia.  

Koronarokotukset järjestetään jatkossakin ajanvarauksella ja rokotuspisteitä on kaikissa Pohjois-Karjalan kunnissa. Rokotuspisteiden verkostoa tarkennetaan parhaillaan ja siihen saattaa tulla jotakin muutoksia.

Siun sote tiedottaa rokotuspisteistä tarkemmin samalla, kun tiedotetaan alle 65-vuotiaiden koronarokotusten ajanvarauksen käynnistymisen tarkemmasta ajankohdasta.

Muutokset ovat mahdollisia 

Siun sote seuraa jatkuvasti rokotteiden menekkiä ja tekee tarvittaessa muutoksia rokotusryhmiin. Muutokset voivat tapahtua nopeastikin, mikäli rokotusaikoja uhkaa jäädä käyttämättä.

Rokotusryhmät pidetään hieman suurempina kuin mitä rokotteita on kulloinkin varattavissa, jotta varmistetaan, ettei rokotetta mene hukkaan. 

Edellisen rokotusryhmän oikeus koronarokotukseen jatkuu seuraavien ryhmien aikana. Koronarokotuksia jatketaan Siun soten alueella siihen saakka, kunnes kaikki halukkaat ovat saaneet koronarokotuksen.

Rokotusvuorossa ovat parhaillaan yli 65-vuotiaat sekä sairauden perusteella riskiryhmiin kuuluvat yli 16-vuotiaat henkilöt. Siun soten koronarokotuksissa on tällä hetkellä käytössä Biontech-Pfizerin ja Modernan rokotteita. Yli 65-vuotiaat henkilöt, jotka ovat saaneet 1. rokoteannoksen AstraZenecan rokotteella, saavat myös 2. annoksen AstraZenecan rokotteella.

Vältä toisen koronarokoteannoksen ajan siirtämistä

Koronarokotuksen 2. rokoteannos annetaan 12 viikon kuluttua ensimmäisestä rokotteesta. 2. rokotteen rokotusaika annetaan samalle rokotuspisteelle, missä 1. rokote on otettu. 

Annettua 2. rokotusaikaa ei tule perua kuin välttämättömästä syystä. Ajan siirtäminen on vaikeaa tilanteessa, jossa rokotteita on saatavilla yhä rajallinen määrä.

Mikäli rokotusajan siirtäminen on välttämätöntä, ota yhteyttä omalle terveysasemalle.

Uutta rokotusaikaa ei voi aikaistaa, vaan uusi aika annetaan 12–15 viikon päähän ensimmäisestä rokotteesta.

Jos epäilet koronavirustartuntaa

Aloita tekemällä Omaolo-oirearvio www.omaolo.fi tai soita Päivystysapu 116117 -palveluun tai omalle terveysasemallesi

 

Rokote hoitajan kädessä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute