hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisjohtaja
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Katriina Hankilanoja

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
katriina.hankilanoja@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Arttu Lehtomäki

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
arttu.lehtomaki@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperissä koronavirustilanne edelleen perustasolla

Liperissä koronavirustilanne edelleen perustasolla

Liperin kunta seuraa koronatilannetta niin alueellisesti kuin paikallisestikin päivittäin. Tilannetta arvioidaan yhdessä Siun soten asiantuntijoiden kanssa.

Liperin kunnan alueella koronavirustilanne on toistaiseksi säilynyt rauhallisena ja kunta on edelleen epidemian perustasolla.

Liperin naapurikunnassa Joensuussa epidemia on kiihtymisvaiheessa ja sekä Joensuussa että Kontiolahden kunnassa on voimassa maskisuositus kaikissa yleisissä tiloissa sekä sisä- ja ulkotapahtumissa.

Joensuun tilanteen mahdollisia vaikutuksia ja toimenpidetarpeita Liperin alueella on arvioitu yhdessä Siun soten asiantuntijoiden kanssa maanantain 23.11. ja tiistain 24.11. aikana. Kunnan johtoryhmässä päätettiin edetä seuraavasti:

  • Päivittäistä tilanneseurantaa jatketaan kuten tähänkin saakka.
  • Henkilöstöä ohjeistamme tarkemmin henkilöstökirjeessä sekä intran kautta.
  • Jatkamme koronaohjeistuksen ja tilannetiedon jakamista kunnan eri viestintäkanavissa.
  • Liikuntapaikat ja muut kunnan tilat ovat toistaiseksi auki normaalisti. Toivomme näissä paikoissa asioivien kiinnittävän huomiota hyvään käsihygieniaan ja turvaväleihin.
  • Toivomme, että kunnan asioinnissa käytetään ensisijaisesti puhelinta, sähköpostia tai sähköisiä palveluita, mikäli se on mahdollista.

Liperin kunta seuraa koronatilannetta niin alueellisesti kuin paikallisestikin päivittäin. Tilannetta arvioidaan yhdessä Siun soten asiantuntijoiden kanssa.

Koronatilanne voi muuttua nopeastikin, joten muutoksiin aukioloajoissa ja palveluissa on hyvä varautua. Asukkaiden kannattaa seurata Siun soten ja kunnan tiedotteita.

- Jokaisen meistä on nyt hyvä käyttää harkintaa ja ottaa käyttöön esimerkiksi Valtioneuvoston kanslian ja THL:n viisi valttia koronaa vastaan, vs. kunnanjohtaja Pellervo Hämäläinen korostaa.

Valtakunnalliset suositukset turvaväleistä ja hyvästä käsihygieniasta ovat edelleen voimassa. Kasvomaskisuositus on voimassa koko maassa esimerkiksi joukkoliikenteessä.

Valtioneuvoston kanslian ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen viisi valttia koronan torjuntaan:

  1. Jos saat oireita, mene koronatestiin ja pysy muuten kotona
  2. Pidä 1–2 metrin turvaväli
  3. Pese kädet, yski hihaan
  4. Käytä kasvomaskia, kun et voi pitää etäisyyttä
  5. Lataa Koronavilkku-sovellus

Hyödyllisiä linkkejä:

https://www.siunsote.fi/korona

www.thl.fi/koronavirus

https://suomitoimii.fi/5valttia/

Henkilö pesemässä käsiään saippualla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute