hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Opetus otsikko

Opetus

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointikoordinaattori-rehtori
040 834 7185
riitta.a.lappalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Hyvinvointivastaava-varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Pasi Suvanto

varhaiskasvatuksen vastaava
046 922 7119
pasi.suvanto@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 766 0950
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Vapaa- aikapalvelut otsikko

Vapaa- aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Raimo Piiroinen

Vapaa-aikasihteeri, poissa 5.11.2019 alkaen
0400 678 799
Koivutie 4, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöohjaaja
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kielitaituri-hankkeella edistetään monilukutaitoa

Kielitaituri-hankkeella edistetään monilukutaitoa

Syyskuussa käynnistynyt varhaiskasvatuksen Kielitaituri-hanke on jatkoa elokuussa päättyneelle Teknologiaa ekosti -hankkeelle. Opetushallitus tukee Kielitaituri-hanketta avustuksella.

Opetushallitus on myöntänyt Liperin kunnan varhaiskasvatukselle avustuksen innovatiivisten oppimisympäristöjen kehittämiseen tähtäävään Kielitaituri-hankkeeseen. Opetushallitus tukee hanketta 96 904 eurolla, hankkeen kokonaiskustannukset ovat 110 000 euroa.

Hanke on jatkoa elokuussa päättyneelle Teknologiaa ekosti -hankkeelle, jonka myötä varhaiskasvatuksen oppimisympäristöjä kehitettiin Green Care -ajattelun mukaisiksi. Hankkeen toimissa hyödynnettiin teknologiaa monin eri tavoin.

Kielitaituri-hankkeessa oppimisympäristöjä kehitetään monilukutaitoa edistäviksi. Hankkeen aikana kehitetyt oppimisympäristöt innostavat lapsia ja herättävät kiinnostuksen lukemiseen ja erilaisiin teksteihin. Monilukutaitoa edistetään rakentamalla päiväkoteihin tulevaisuuden kirjastoja, laadukkaita ja monipuolisia virikkeitä tarjoavia musiikkitiloja ja turvalliseen teknologian käyttöön opettavia teknologia-alueita. Hankkeessa vastataan kansalliseksikin huolenaiheeksi nousseeseen lukutaidon heikkenemiseen ja edistetään samalla kuuntelukasvatusta.

Perheellä on myös suuri merkitys lapsen lukutaidon kehittymisessä. Uutta virtaa kotona lukemiseen saa hankkeen aikana koteihin lähetettävistä kirjavinkeistä ja varhaiskasvatuksen satu-podcasteista. Tulevaisuuden kirjastojen ovet ovat auki koko perheelle.

Hankkeen aikana oppimisympäristöjen ääni- ja valoympäristöt kartoitetaan ja niiden merkitys hyvinvoinnin näkökulmasta otetaan uudella tavalla huomioon.

Hanke tekee yhteistyötä eri alojen yritysten ja Itä-Suomen yliopiston kanssa. Kehittämistyön aikana tehdään opinnäytetöitä ja tutkimusta muutosten vaikuttavuudesta. Lisätietoja hankkeesta voi kysyä hankekoordinaattori Taru Koskiselta.

(Uutista päivitetty 30.9.2019, lisätty linkki hankkeen Twitter-tiliin.)

Lapsi tutkimassa älypuhelimella lisätyn todellisuuden sovellusta.

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute