hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Opetus otsikko

Opetus

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointikoordinaattori-rehtori
040 834 7185
riitta.a.lappalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Hyvinvointivastaava-varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Pasi Suvanto

varhaiskasvatuksen vastaava
046 922 7119
pasi.suvanto@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 766 0950
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Vapaa- aikapalvelut otsikko

Vapaa- aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Raimo Piiroinen

Vapaa-aikasihteeri, poissa 5.11.2019 alkaen
0400 678 799
Koivutie 4, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöohjaaja
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Hyvinvointilautakunnan esityslistalla uudet työtehtävät

Hyvinvointilautakunnan esityslistalla uudet työtehtävät

Hyvinvointilautakunnan 11.4. kokouksen esityslista on nyt nähtävillä. Listalla ovat muun muassa kahden varhaiskasvatuksen lastenhoitajan tehtävän perustaminen sekä perusopetuksen hyvinvointipedagogin tehtävän perustaminen.

Varhaiskasvatuksessa lasten lukumäärä on kasvanut edellisvuoteen verrattuna ja kasvua on tapahtunut etenkin Viinijärvellä. Viinijärven päiväkodissa on ollut alun perin kaksi kahden kasvattajan ryhmää, joista molemmat ovat olleet viime keväästä lähtien kolmen kasvattajan ryhmiä. Lisäksi iltahoidon tarvitsijoita on entistä enemmän. Viinijärvellä päiväkodin lasten määrän kasvu näyttää pysyvältä, joten Viinijärvelle esitetään perustettavaksi kaksi varhaiskasvatuksen lastenhoitajan tehtävää.

Lisäksi Liperin kuntaan esitetään perustettavaksi perusopetuksen hyvinvointipedagogin tehtävä. Opetushallitus on myöntänyt kunnalle 31 000 euron valtion erityisavustuksen vuosille 2019–2020. Avustuksella on tarkoitus käynnistää Tsemppari-toiminta Ylämyllyn alakoulussa. Tsempparina toimiva hyvinvointipedagogi on läsnä koululaisten arjessa ja antaa tukea esimerkiksi tunne-elämän tarpeissa.

Esityslistalla on myös varhaiskasvatuksen kerhotoiminnan lopettaminen ja kerhotoiminnan mahdollinen siirtyminen Liperin seurakunnan järjestettäväksi. Kerhotoiminnan asema ja tarve ovat muuttuneet 1.8.2016 voimaan tulleen varhaiskasvatuslain jälkeen. Kerhotoiminta on muuttunut satunnaisemmaksi ja lasten kannalta nähdään järkevämpänä, että lapset pääsevät tavallisiin päiväkoti- ja perhepäivähoitoryhmiin. Kerhotoiminnan siirtymisestä Liperin seurakunnalle on käyty alustavia keskusteluja.

Lue koko esityslista Dynasty-tietopalvelusta.

Kokouksen jälkeen tarkistettu pöytäkirja on myös luettavissa Dynastysta.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute