Erityisopettajat ja hyvinvointipedagogi pääkuva

Navigaatiovalikko

Erityisopettajat ja hyvinvointipedagogi sisältö

Erityisopettajat ja hyvinvointipedagogi

Erityisopettajat ja hyvinvointipedagogi tukevat lapsen kehitystä ja oppimista.

Erityisopettajat ja hyvinvointipedagogi työskentelevät päiväkodin henkilökunnan ja perhepäivähoitajien työparina lasten kanssa. Heidän tehtävänään on auttaa jokaista lasta osallistumaan ryhmän toimintaan, muokata toimintaympäristöä, edistää vuorovaikutusta ja yhteistyötä vanhempien kanssa.

Erityisopettajat ja hyvinvointipedagogi tapaavat vanhempia ja tarvittaessa osallistuvat lasten vasukeskusteluihin.

Hyvinvointipedagogi toimivat ryhmissä, joissa lapsilla on havaittu tunne-elämään, sosiaalisiin taitoihin tai liikuntaan liittyvää harjoittelun tarvetta. He suunnittelevat yhdessä vanhempien kanssa, miten kotona ja varhaiskasvatuksessa voidaan parhaiten edistää ja tukea lapsen kokonaisvaltaista hyvinvointia.

Varhaiskasvatuksen tukitiimi

Liperin varhaiskasvatuksen tukitiimi on mukana kasvattamisen matkalla. Tukitiimin jäsenet auttavat lasta, perhettä ja varhaiskasvatuksen henkilökuntaa löytämään yhdessä parhaan ratkaisun arjen haasteisiin. Löydät tukitiimin jäsenten yhteystiedot alta.

Ertyisopettajat ja kasvatusohjaaja katso myös nämä

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Lukulumo-sovellus laajenee Liperin varhaiskasvatuksen perheiden kotikäyttöön

Lukulumo-sovellus laajenee Liperin varhaiskasvatuksen perheiden kotikäyttöön

Perheet saavat tunnukset sovelluksen kotikäyttöön omasta päiväkodistaan. Toukokuussa on mahdollisuus osallistua myös lukuhaasteeseen.

Liperin varhaiskasvatuksessa on ollut käytössä Lukulumo-sovellus, joka laajenee nyt myös kotien käyttöön Home Access -palvelun myötä.

Lukulumo toimii kirjautumalla sovellukseen päiväkodista saatavilla tunnuksilla. Perheet saavat käyttöönsä laajan ja laadukkaan valikoiman erilaisia kuvakirjoja kategorioittain listattuna.

Liperin varhaiskasvatuksessa julkaistaan samalla perheiden lukuhaaste. Perheet saavat päiväkodista lukupassin, jonka haasteita on mahdollista suorittaa toukokuun 2021 ajan. Lue tai kuuntele lukuhaasteen osioon sopiva kirja, ja kirjoita passiin pyydetty tieto.

Palauta täytetty lukupassi 1.6. mennessä lapsen päiväkotiin tai perhepäivähoitoon. Lukuhaasteen suorittaneiden kesken arvotaan kirjapalkinto.

Kesän aikana varhaiskasvatuksessa käynnistyy myös ”Luetaan lomalla” -kampanja, jonka tavoitteena on saada perheiden käytössä olevassa Lukulumon Home Access -palvelussa yhteensä 2000 luku- tai kuuntelukertaa.

Kampanjatavoitteen toteutuessa kaikkien varhaiskasvatuksen perheiden kesken arvotaan kirjapalkinto.

 

Silmälasipäinen lapsi lentämässä isolla kirjalla

Yhteystiedot

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Reeta Raimoaho

Hyvinvointipedagogi
 050 913 1903
reeta.raimoaho@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Laura Ortju

Hyvinvointipedagogi
 050 572 3898
laura.ortju@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Saija Taulio

Hyvinvointipedagogi
 050 596 6999
saija.taulio@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hannele Solaranta

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
 050 525 2309
hannele.solaranta@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Elina Lehkonen

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
 050 407 1466
elina.lehkonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Henkilökuva

Noora Nevalainen

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
 050 313 2743
noora.nevalainen@edu.liperi.fi

Reetta Hynynen

taidekasvattaja
 050 475 7869
reetta.hynynen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Maria Kerosuo

Varhaiskasvatuksen taidekasvattaja
 050 357 5246
maria.kerosuo@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Henkilökuva

Tiia Vajanto

taidekasvattaja
 050 563 9290
tiia.vajanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Jeena Karttunen

taidekasvattaja
 050 313 4029
jeena.karttunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

SOME painikkeet

 

Sivu arviointi ja palaute