Uutiset pääkuva

Navigaatiovalikko

Sisältöjulkaisija

angle-left Luistelukenttiä avoinna joka taajamassa, latu-uria pohjustetaan

Luistelukenttiä avoinna joka taajamassa, latu-uria pohjustetaan

Jääkenttien hoidossa on tauko jouluaattona ja joulupäivänä. Hiihtämään pääsee Pärnävaaran ensilumen ladulla ja valaistulla 5 kilometrin lenkillä.

Liikuntapaikkojen väki toivottaa ulkoilijoille hyvää joulua! Luistelemaan pääsee tällä hetkellä Viinijärven ja Liperin kentällä sekä Jyrinkylässä Patteriston (yläkoulu) kentillä.

Liikuntapaikkojen hoitajat viettävät myös itse joulua 24.-25.12, jolloin kenttiä ei hoideta. Jääkenttien hoito jatkuu 26.12., josta alkaen myös pukukopit ovat avoinna joka päivä koko luistelukauden Patteriston yksikön kentillä, Liperissä ja Viinijärvellä sekä myös Jyrin luistelukentällä kun kenttä valmistuu käyttökuntoon.

Aukioloajat näet koppien ovesta tai myös kunnossapidon Fluent Outdoors-seurantajärjestelmästä kenttää klikkaamalla.

Suksikansalle on tarjolla Pärnävaaralla (Pärnävaarantie 32) ensilumen latu perinteiseen ja luisteluhiihtoon sekä valaistu 5 km luisteluhiihtoon. Valaistua latua on siis yhteensä 8 km!

Muita latuja pohjustetaan ja tehdään käyttökuntoon sitä mukaa, kun lunta saadaan lisää.

Katso myös:

 

Kahdella henkilöllä luistimet jaloissaan jäällä, toisella on kaunoluistimet ja toisella hokkarit.