Navigaatiovalikko

Lautakunnat sisältö

Lautakunnat

Lautakunnat tekevät päätöksiä oman palvelualueensa asioista. Liperin kunnassa on viisi lautakuntaa ja yksi jaosto.

Elinympäristölautakunta

Elinympäristölautakunta vastaa Liperin kunnan maankäytöstä, rakennusvalvonnasta, kunnan kiinteistöistä, kaavateistä, vesihuollosta ja ruokapalveluista. Elinympäristölautakunta huolehtii näiden kokonaisuuksien toiminnan, talouden ja organisaation kehittämisestä. Samalla lautakunta valvoo suunnittelua ja toteutusta ja seuraa tuloksia.

Elinympäristölautakunnassa on yhdeksän varsinaista jäsentä ja heillä jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Lautakunta kokoontuu kerran kuukaudessa.
 

Puheenjohtaja  Marja-Leena Kivivuori, SDP, puh. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi

Varapuheenjohtaja  Kirsi Koppinen, KESK, puh. 040 574 9798, kirsi.koppinen@liperi.fi

Jäsen Kauko Kotkajuuri, SDP, puh. 040 759 7393, kauko.kotkajuuri@liperi.fi

Jäsen Juha Laasonen, PS sit., puh. 041 459 2141, juha.laasonen@liperi.fi

Jäsen Tuula Laeslehto, KESK, puh. 050 5361 132, tuula.laeslehto@liperi.fi

Jäsen Jouni Martikainen, KESK, puh. 050 521 5005, jouni.martikainen@liperi.fi

Jäsen Heikki Piiroinen, KESK, puh. 050 302 1651, heikki.piiroinen@liperi.fi

Jäsen Eija Pääkkö, VIHR, puh. 045 131 9693, eija.paakko@liperi.fi

Jäsen Pekka Tuhkanen, KOK, puh. 0400 188 819, pekka.tuhkanen@liperi.fi

 

Elinympäristölautakunnan lupajaos

Lupajaos toimii kunnan lakisääteisenä rakennusvalvontaviranomaisena ja ympäristön-suojeluviranomaisena. Lisäksi lupajaos hoitaa tielautakunnan ominaisuudessa yksityistielaissa sille säädettyjä velvoitteita. Lupajaos kokoontuu tarvittaessa.
 

Puheenjohtaja  Kirsi Koppinen, KESK

Varapuheenjohtaja  Marja-Leena Kivivuori, SDP

Jäsen Juha Laasonen, PS sit.

 

Hyvinvointilautakunta

Hyvinvointilautakunta vastaa Liperin kunnan varhaiskasvatuksen, perusopetuksen ja vapaa-aikapalveluiden järjestämisestä. Lautakunnan keskeisimpänä tehtävänä on edistää liperiläisten hyvinvointia.

Hyvinvointilautakunnassa on yhdeksän varsinaista jäsentä ja heillä jokaisella henkilökohtainen varajäsen. Hyvinvointilautakunta kokoontuu pääsääntöisesti kunkin kuukauden toisena torstaina kello 17. 
 

Puheenjohtaja Pauli Hakulinen, KESK, pauli.hakulinen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Päivi Pietarinen, Sit., paivi.pietarinen@liperi.fi

Jäsen Raija Albert, KESK, raija.albert@liperi.fi

Mikko Kaskiniemi, KESK, mikko.kaskiniemi@liperi.fi

Päivi Koistinen, SDP, paivi.koistinen@liperi.fi

Tapio Mustonen, SDP, tapio.mustonen@liperi.fi

Mikko Lihavainen, KESK, mikko.lihavainen@liperi.fi

Riikka Päivinen, KOK, riikka.paivinen@liperi.fi

Maija Silvennoinen, KD, maija.silvennoinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen edustaja hyvinvointilautakunnassa on Tero Kuittinen ja varaedustaja Heli Lavikainen.

 

Maaseutulautakunta

Maaseutulautakunta on Joensuun seudun maaseutupalveluiden yhteislautakunta. Lautakunta vastaa maaseutupalveluiden järjestämisestä jäsenkuntien alueella.
Lautakunnassa on yksi jäsen jokaisesta mukana olevasta kunnasta (Liperi, Juuka, Outokumpu, Polvijärvi, Joensuu, Kontiolahti, Ilomantsi). Kaikkiaan lautakunnassa on seitsemän jäsentä ja heillä jokaisella henkilökohtainen varajäsen.
Lautakunta kokoontuu tarvittaessa.

Maaseutulautakunnan puheenjohtajan nimeää Liperin kunta ja varapuheenjohtajan Joensuun kaupunki.

 

Puheenjohtaja Esa Hiltunen, KESK

Varapuheenjohtaja Viljo Kärkkäinen

 

Tarkastuslautakunta

Tarkastuslautakunta vastaa Liperin kunnan hallinnon ja talouden tarkastuksesta ja arvioinnista. Tarkastuslautakunta on laissa määrätty toimielin.
Lautakunnassa on kuusi jäsentä ja heillä henkilökohtaiset varajäsenet. Tarkastuslautakunta kokoontuu tarvittaessa.

 

Puheenjohtaja  Raimo Pesonen, KOK

Varapuheenjohtaja  Satu Melkko, KD

 

Keskusvaalilautakunta

Keskusvaalilautakunta huolehtii vaalien järjestämisestä Liperissä. Lautakunta kokoontuu tarvittaessa vaalien aikana.

 

Puheenjohtaja  Annu Alava, SDP

Varapuheenjohtaja  Pirkko Mutanen, KESK

Lindholm Soile (KOK)

Mäkisalo Aulis (KD)

Karttunen Jouko (PS)

 

Varajäsenet:

Tanskanen Terttu (PS)

Parviainen Kosti (KESK)

Lehikoinen Paula (SDP)

Kettunen Eila (KD)

Sarola Janne  (KOK)

 

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Ympäristönsuojelumääräyksiä päivitetään Liperissä

Ympäristönsuojelumääräyksiä päivitetään Liperissä

Liperin kunnan edellinen ympäristönsuojelumääräys on vuodelta 2012. Luonnos on nähtävillä 22. maaliskuuta saakka.

Elinympäristölautakunnan lupajaos on kokouksessaan 12.2.2019 hyväksynyt ympäristönsuojelumääräysten luonnoksen ja päättänyt laittaa sen yleisesti nähtäville.

Luonnos on nähtävillä kunnanvirastolla osoitteessa Varolantie 3, 83100 Liperi, sekä kunnan verkkosivuilla.

Päivityksiä on tehty muun muassa talousvesien johtamista koskeviin määräyksiin sekä ympäristönsuojelulain viittauksiin. Luonnokseen on täydennetty ja tarkennettu myös eloperäisten lannoitteiden levittämisen määräyksiä.

Luonnokseen voi tutustua 22. maaliskuuta saakka ja luonnosta koskevat mielipiteet ja muistutukset on tehtävä kirjallisena ja osoitettava Liperin elinympäristölautakunnan lupajaokselle 22. maaliskuuta 2019 mennessä osoitteella Varolantie 3, 83100 Liperi.

Luonnoksen voit lukea allaolevasta linkistä:

Luonnos löytyy myös Kuulutukset ja ilmoitukset -sivulta, jonne pääset tästä.

Kivikkoinen ranta kesällä, pohjakiviä ja rantaheinää.

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute